Pompy ciepła stają się coraz chętniej wybieranym źródłem ogrzewania domów. Nic w tym dziwnego – są ekonomiczne i ekologiczne. Pompa powinna być zawsze dobierana indywidualnie do danego domu. Pod uwagę należy bowiem wziąć szereg różnych czynników. Jakich? Przekonajmy się!
Parametry pomp ciepła
Przed zakupem wybranego modelu pompy ciepła warto upewnić się, jaką ma on wydajność grzewczą w określonej temperaturze panującej na zewnątrz oraz jaki ma on współczynnik COP. COP, nieco upraszczając, mówi o tym, jak wydajna jest pompa – ile ciepła może dostarczyć w stosunku do energii, jaką zużywa. Klient powinien dowiedzieć się też, jaką maksymalną temperaturę zasilania instalacji grzewczej oferuje dany model oraz… jak bardzo hałasuje. Parametry pompy dobiera się do ilości zapotrzebowania na ciepło, jaką ma dany budynek. Warto więc wziąć pod uwagę jego ocieplenie, wielkość, usytuowanie względem stron świata, możliwości geologiczne działki (np. dostęp do źródła wody) czy możliwość uzyskania zezwolenia na dany typ pompy.
Pomoc specjalistów
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można szybko wywnioskować, że pompę ciepła do domu powinien dobrać specjalista. Nie istnieje bowiem „najlepsza” pompa, uniwersalna dla każdego domu. Może wręcz okazać się, że dwa domy stojące obok siebie powinny być ogrzewane dwoma różnymi modelami. Nieodpowiednio dobrane pompy ciepła to nie tylko urządzenia, które nie są w stanie ogrzać domu podczas dużych mrozów, ale również te, które są przewymiarowane i generują wysokie rachunki za prąd. Pompa to stosunkowo duży wydatek – jej dobór przez fachowca gwarantuje, że szybko on się zwróci, a mieszkańcy zawsze będą zadowoleni z temperatury panującej w pomieszczeniach.